Parenting,  Zabawy z dzieckiem

Co robimy wspólnie z Oktawią kiedy pada deszcz?

Kiedy za oknem pogoda nie zachęca do wyjścia z domu, staram się wymyślić dla Oktawii jakieś ciekawe zajęcia. Zająć 1,5-roczne dziecko na dłuższą chwilę, to nie taka łatwa sprawa, ale próbujemy różnych rzeczy. Co robimy kiedy pada deszcz i musimy siedzieć w domu?

Pieczemy ciasteczka lub gotujemy coś dobrego

Po wszystkim jest mnóstwo sprzątania. Jeśli robimy jakieś proste i bezpieczne potrawy, to w większości, to Oktawia miesza i dodaje kolejne produkty. Kiedy przepis jest dość skomplikowany, albo nie mamy czasu na rozsypywanie mąki po całym domu, to daję jej miskę z mąką, wodę/mleko i łyżkę – wtedy sama „gotuje”. Uwielbiam ten czas, jednak muszę chyba zainwestować w lepszy odkurzacz, żeby sprzątanie szło sprawniej.

Projekt bez tytułu (66)
Książeczki, naklejki, puzzle

To co najprostsze, zajmuje Oktawię najdłużej. W książeczkach możemy siedzieć cały dzień, bardzo mnie to cieszy. Jednak moja radość trochę maleje kiedy po raz 38256743 przeglądamy jedną i tą samą książeczkę. Puzzle i naklejki też są nie do pokonania. 

Projekt bez tytułu (71)
Przesadzenia kwiatków 

Może nie kwiatów, a ziół, bo nie licząc kaktusów jedyne kwiaty jakie mamy to te na balkonie. Uwielbiam w kuchni świeże zioła, a jak tylko przyniosę do domu nową zdobycz, to razem ją przesadzamy do świeżej ziemi. Ogólnie jestem za tym żeby dzieci angażować w każdą czynność, dlatego też drobne prace naprawcze w mieszkaniu Oktawia wykonuje z nami, pranie wstawiamy razem, sprzątamy razem, najlepiej właśnie jak za oknem pada deszcz. 

Projekt bez tytułu (67)
Projekt bez tytułu (68)
Farby

Na deszczowy dzień idealne – dla młodszych dzieci fajnie sprawdzają się te farby jadalne (mieszanka jogurtu naturalnego i barwnika), dla starszych już normalne farby plakatowe, czy akrylowe. Oktawia też przekonała się ostatnio do kredek. 

Kreatywne zabawy – masy plastyczne

Kiedy za oknem pada deszcz wyszukuję dla Oktawii zabaw – najczęściej szukam na Pintereście lub na Instagramie u innych mam. Uwielbiamy te kreatywne zabawy, ćwiczenie motoryki, masy plastyczne, czy przesypywanie.

Projekt bez tytułu (72)
Projekt bez tytułu (73)

A jak już przestanie padać, to można iść skakać w kałużach. My co prawda jeszcze nie próbowałyśmy, ale właśnie szukam dla nas kaloszy. 

Polub nas na Facebooku

Obserwuj nas na Instagramie

Odwiedź nasz sklep

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *