Wnętrze

Trójkąt roboczy w kuchni – co to jest?

Podstawową zasadą jaką się kierujemy przy projektowaniu wnętrz jest funkcjonalność. A jedną z zasad funkcjonalności w kuchni jest zastosowanie trójkąta roboczego. Czym on jest i czy rzeczywiście jest tak istotny jak niektórzy mówią?

Trójkąt roboczy w kuchni – co to jest?

Najprościej mówiąc trójkąt roboczy to rozmieszczenie w kuchni trzech podstawowych sprzętów – lodówki, zlewozmywaka i kuchenki (płyty). Ich odpowiednie umiejscowienie pozwoli na zachowanie odpowiedniej ergonomii. 

Zasada trójkąta roboczego

Poza odpowiednimi odległościami, zasada trójkąta roboczego jest taka, że najpierw wyjmujemy jedzenie z lodówki, następnie myjemy, a na końcu gotujemy.

Odległości w trójkącie roboczym:

* lodówka – zlew 120-210 cm
* zlew – kuchnia 120-210 cm
* kuchnia – lodówka 120-270 cm

Brak trójkąta roboczego nie wróży niczego dobrego. By cieszyć się funkcjonalnym wnętrzem warto zastosować w swojej kuchni tę zasadę. Pozwoli to m.in. na uniknięcie niepotrzebnych przebiegów – wyobraźcie sobie sytuację w której lodówka znajduje się tuż przy wejściu do pomieszczenia, a zlew przy oknie – ponad 3 metry daje. Kuchnia wygląda cudownie, ale co z tego skoro nie jest w pełni funkcjonalna. Wyciągacie kurczaka z lodówki, idziecie go umyć – 3 metry dalej – i wracacie z powrotem do lodówki, bo zapomnieliście o musztardzie do marynaty, później wracacie jeszcze do lodówki po kolejne składniki, które także musicie umyć. Przy takiej kuchni warto zainstalować aplikację liczącą kroki, bo trochę się ich zrobi. 

A co jeśli się nie da?

Nie ukrywajmy – nie w każdej kuchni da się zastosować trójkąt roboczy. Co wtedy? Nic. W projektowani wnętrz trzeba iść czasami na kompromis. Najczęściej w małych kuchniach ciężko ten trójkąt roboczy zachować. Trzeba wtedy wybrać to co dla nas lepsze i tyle. Zamienić płytę miejscami ze zlewem, zwiększyć, bądź zmniejszyć nieco odległości między sprzętami. Warto też pamiętać, że nie każda kuchnia, która nie posiada trójkąta roboczego jest niefunkcjonalna. Trójkąt roboczy określa zasady ergonomii, które czasami trzeba nieco zmienić pod siebie, bo inaczej się po prostu nie da.

Znaliście wcześniej zasadę trójkąta roboczego?

Polub nas na Facebooku

Obserwuj nas na Instagramie

Odwiedź nasz sklep

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *