Parenting

Wnętrze gotowe na dziecko. Jak zabezpieczyć mieszkanie przy małym dziecku.

Gdy najmniejszy członek Waszej rodziny zaczyna samodzielnie się przemieszczać, to czas najwyższy zabezpieczyć mieszkanie, tak by dziecku nie stała się w nim krzywda. O czym warto pamiętać? 

Szafki przymocuj do ściany.

Żadnych komód, komódek, szafek, szafeczek, które nie są przytwierdzone do ściany. Dziecko próbując się wspiąć i wstać na nóżki z łatwością może ten mebel na siebie przewrócić. A do tragedii już niedaleka droga. Dlatego wkrętarki w dłoń! I przykręcamy wszystkie meble do ścian.

Zbierz wszystko z najniższych półek.

To jedna z rzeczy, które najbardziej rzucają się w oczy, kiedy idziesz do znajomych, którzy mają dzieci. Wszystkie książki, dekorację itd. są usunięte z zasięgu rąk dziecka. Rzeczywiście warto je pochować, bądź przenieść w miejsce, do którego dziecko nie dosięgnie. Na najniższych półkach można zawsze umieścić zabawki 🙂

Zabezpiecz narożniki.

W sklepach, bądź w internecie można zamówić osłony na narożniki stołu. Warto zamontować je by uchronić dziecko przez rozcięciem główki przy uderzeniu. Są też piankowe ochraniacze różnej długości i można zabezpieczyć nimi całą długość mebla.

Zabezpiecz szuflady i szafki przed otwarciem.

Oczywiście te, do których dziecko dosięga. Tym bardziej warto to zrobić, jeśli otwarcie jest na tip-on (naciskasz na szafkę/szufladę, a ta odskakuje i się sama otwiera). 

Zabezpiecz gniazdka.

Nie wiem, co te gniazdka mają w sobie, że tak ciekawią te małe istotki, ale koniecznie trzeba je zabezpieczyć. Podobnie, jak z osłonami na narożniki – zabezpieczenia do gniazdek zakupisz w sklepie, bądź zamówisz przez internet.

Pochowaj wszystkie kable.

A przynajmniej te podłączone do prądu. U nas zabawa kablami od ładowarek, laptopów, czy internetu uplasowała się na drugim miejscu – tuż za gniazdkami. Dlatego telefony ładujemy wysoko na szafce w kuchni, a kabel od internetu w końcu został schowany pod listwą przypodłogową.

Zabezpieczenie do drzwi.

Tylko ten, kto przytrzasnął sobie kiedykolwiek rękę drzwiami wie jaki to jest ból. Jeśli jest możliwość uchronienia przed tym dziecka – warto. Zabezpieczenia do drzwi to najzwyklejsza pianka, którą zakłada się na skrzydło i blokuje jego całkowite zamknięcie.

Dokładnie i na bieżąco sprzątaj kuwetę kota i usuń z zasięgu wzroku miski z jedzeniem zwierzaka.

O ile kuwetę mamy ukrytą w szafce i Oktawia jeszcze jej nie odkryła, albo jej nie ciekawi, tak miski z jedzeniem regularnie odwiedza. Przeniosłam je do kuchni i problem nieco znikł – odwiedza je tylko kiedy któreś z nam jest w kuchni.

Bramka na schody.

Dzieci uwielbiają wspinaczki, a schody stanowią dla nich raj. Niestety nie zdają sobie sprawy, że trzeba na nich bardzo uważać, dlatego warto zabezpieczyć dostęp do nich. Wiem, że niektórzy także zabezpieczają bramką przejście do innego pomieszczenia.

Polub nas na Facebooku

Obserwuj nas na Instagramie

Zaprojektuj z nami

komentarzy 5

  • Chrzestna Mama

    Moja siostrzenica była chyba wyjątkowo grzeczna, bo nic zakazanego jej nie kusiło. Od początku rozumiała, że nie można pewnych rzeczy dotykać. Oczywiście nie mówię tutaj o wywalaniu ubrań z szafek i innych niegroźnych czynnościach. Pamiętam, że gdy miała niecałe dwa lata, to zaczepiła o kabel od internetu i zrzuciła modem. Mimo, że była taka mała, to czuła się winna, że zepsuła coś, co nie należy do niej. Jej brat to zupełne przeciwieństwo, więc zaczęłam doskonale rozumieć te mamy, które mówią, że nic nie mogą zrobić w domu przy swoim maluchu. Bałabym się go zostawić samego na 10 minut, chociaż w całym domu są różne zabezpieczenia.

  • Dekolo.pl

    Na rynku jest masa pomocnych zabezpieczeń dla naszych pociech , i to się bardzo chwali .Pamiętam ,że w moich czasach gumka recepturka czyniła cuda .Dzieci nie mają tak bardzo rozwiniętej wyobrażni i są bardzo ciekawskie .Bardzo cenny wpis .

  • GoldSushi

    Dzieci zainteresowane są wszystkim tym, co zabronione 🙂 Więc traktują szafeczki niczym ukryte skarbce… Fajnie, że sklepy oferują nam teraz naprawdę dużo możliwości, jesli chodzi o akcesoria do zabezpieczania – bramki, blokadki itd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *