Wnętrze

Ważne pytania do projektanta, których nie zadaje 90% klientów

Pierwsze spotkanie z architektem wnętrz. O co zapytać, o czym pamiętać, jakie kwestie są istotne? Poniżej znajdziesz pytania, które warto zadać projektantowi na pierwszej rozmowie, a które bardzo rzadko kiedy padają. No może poza ceną, ale i z tym też jest różnie, bo informacja „dogadamy się” to żadna informacja dla obu stron.

Doświadczenie

Zapytaj architekta, jak długo działa już na rynku. Będziesz wiedział, czy dopiero zaczyna swoją przygodę, czy jest już obeznany w temacie. Do czego Ci ta wiedza potrzebna? Doświadczenie to bardzo ważna kwestia, w końcu to dzięki praktyce nabiera się jej najwięcej. Na budowie wychodzi mnóstwo różnych sytuacji, którym trzeba zaradzić i doświadczenie architekta jest wtedy na wagę złota. Jeśli projektant dopiero rozpoczyna swoje działania, to najczęściej ma niższe stawki – ale to nie znaczy, że projekt zrobi gorszy. Może też nie mieć tylu kontaktów u wykonawców i sprzedawców, nie będzie w stanie zapewnić Ci zniżek, czy na szybko coś zorganizować. Większe doświadczenie mówi już samo przez się.

Cena i zakres prac

Na pierwszej rozmowie zapewne nie otrzymasz konkretnej ceny, ale o szacunkowej na pewno Ci projektant powie. Projekty wnętrz najczęściej są wyceniane indywidualnie, w zależności od ilości pomieszczeń, metrażu i zakresu pracy zakresu prac – sam układ funkcjonalny, same wizualizacje, projekt z wykazem materiałów i szczegółowymi rysunkami technicznymi, kompleksowy projekt z nadzorem. Warto się dowiedzieć jak szeroką ofertę ma dany projektant i przede wszystkim dostosować ją do siebie i tego czego potrzebujesz.

Wykształcenie

Nie wstydź się – zapytaj jakie projektant na wykształcenie. To bardzo istotne pytanie, tym bardziej, gdy doświadczenie ma niewielkie. To czy zatrudnisz osobę bez studiów, po samych kursach, która nigdy nawet nie pracowała u boku architekta, zależy od Ciebie. Do niczego nie namawiam. Zapytam Cię tylko, czy do zdiagnozowania choroby wystarcza wujek Google?

Termin

Tutaj możesz czuć się zaskoczony, gdy przychodząc w styczniu na pierwsze spotkanie z architektem wnętrz słyszysz o wolnym terminie pod koniec czerwca. Nie zawsze tak jest i nie u każdego, a czasami jakiś projekt się przesuwa w czasie i projektant może rozpocząć współpracę od zaraz. Warto zapytać o wolne terminy żeby wiedzieć na czym się stoi. No i przede wszystkim warto dużo wcześniej zacząć poszukiwania architekta.

Polub nas na Facebooku

Obserwuj nas na Instagramie

Zaprojektuj z nami

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *