Wnętrze

Projektujesz kuchnię – nie popełniaj tych błędów

7 błędów, na które musisz uważać projektując kuchnie. Przeczytaj, zapamiętaj i koniecznie wyklucz je ze swojego projektu. Najczęściej sprowadzają się one, do źle wykonanego układu funkcjonalnego, dlatego bardzo istotne jest to żebyś o nich wiedział.

 

Brak trójkąta roboczego

Brak trójkąta roboczego nie wróży niczego dobrego. Odpowiednie rozmieszczenie lodówki, zlewozmywaka i płyty zapewni Ci komfort korzystania. Zasada trójkąta, poza odpowiednimi odległościami, jest taka, że najpierw wyjmujemy jedzenie z lodówki, następnie myjemy, a na końcu gotujemy.
Odległości w trójkącie roboczym:

* lodówka – zlew 120-210 cm
* zlew – kuchnia 120-210 cm
* kuchnia – lodówka 120-270 cm

 

Nieodpowiednie oświetlenie 

Światła w kuchni nie ma co żałować, tym bardziej jeśli nie masz w kuchni dostępu do światła dziennego. Warto zaprojektować zarówno światło główne, czyli górne, jak i doświetlić blaty robocze, by wygodnie było przygotowywać potrawy. Koniecznie zaplanuj także delikatne światło, które na pewno będzie używane wieczorami, jak i w nocy, gdy będziesz przebywał w kuchni.

Nierozplanowanie wnętrza szafek

Wnętrz szafek są niesamowicie istotne. Należy je rozplanować tak, by było nam wygodnie z nich korzystać. Zaplanuj gdzie mają znaleźć się garnki, talerze, gdzie pochowasz sprzęty kuchenne, a gdzie znajdziesz miejsce na przyprawy. Masz osobną spiżarnię, czy zapasy będą przechowywane w kuchni? Każdy potrzebuje w kuchni innej ilość miejsca – dostosuj wnętrza szafek pod siebie. Bez dwóch zdań, najwygodniejsze w użytkowaniu są szuflady, a najbardziej pojemna wysoka zabudowa – jeśli masz na nią miejsce to nawet się nie zastanawiaj. Ciekawym rozwiązaniem są otwierane szafki z szufladami w środku. 

Szafki nie do sufitu

Tutaj można się kłócić, czy to błąd, czy nie błąd, ale na pewno warto na to zwrócić uwagę. Jeśli planujesz w kuchnia szafki wiszące, czy wysoką zabudowę to nie zostawiaj 20, czy 30 cm przestrzeni przy suficie. Nie chcesz wieszać pod sam sufit, okej.. Twój wybór, ale nie argumentuj tego, że to niepraktyczne, bo nie dosięgniesz do najwyższej półki. Niepraktyczna jest właśnie ta przestrzeń między sufitem, a szafkami, bo zbiera się tam kurz, brud i pająki. A powiedz, jak często tam sprzątasz? No właśnie.. A na najwyższą półkę możesz wsadzić sprzęty, których używasz od święta. 

Złe rozmieszczenie sprzętów, brak funkcjonalności

Kuchnia musi być funkcjonalna, należy zachować odpowiednie odległości, wiedzieć, gdzie jaki sprzęt można umieścić, aby dobrze się z niego korzystało i jak w pełni wykorzystać potencjał tego pomieszczenia. Zdecydowanie jest to temat na kolejny obszerny wpis, ale pokrótce:

Między szafkami znajdującymi się naprzeciwko siebie (w rzędzie) zachowaj optymalną odległość 120 cm (minimalna odległość wynosi 90 cm). Nie rób między nimi miejsca do tańczenia, bo będzie Ci niewygodnie gotować (dużo niepotrzebnego chodzenia w trakcie). Wysokość szafek dolnych powinna być dostosowana do użytkownika – standardowo przyjmuje się 85 cm.

Nie montuj płyty, kuchenki, czy zlewu w narożniku, bądź bezpośrednio obok ściany. Po pierwsze poniszczysz ściany (od zmywania, czy gotowania), a po drugie będzie Ci bardzo niewygodnie korzystać z tego sprzętu. Wyobrażasz sobie smażyć coś na patelni, gdy wolny masz tylko palnik znajdujący się najbliżej narożnika. Może być ciężko.

Nie umieszczaj obok wysokiej zabudowy zlewu, czy płyty kuchennej. Jest to bardzo niepraktyczne. Zachowaj min. 30 cm odstępu – wtedy i nie będzie się chlapać i patelnie swobodnie obrócisz. Obok lodówki generalnie nie powinno się stawiać sprzętów oddających ciepło, by nie zakłócać jej pracy i nie doprowadzać do zwiększenia zużycia energii.  

Nie zaleca się umieszczania obok siebie lodówki i piekarnika w formie wolnostojącej. Gdy zdecydujemy się na urządzanie do zabudowy (posiadają dużo lepszą izolacje), to nie powinniśmy się obawiać o uszkodzenie sprzętu, te 18mm płyty wystarcza na izolacje i urządzenia mogą obok siebie stać.

Zlew pod oknem – tak, wygląda pięknie i może gdybym się zdecydowała na takie rozwiązanie to zmywanie nie byłoby takie straszne. Może. Projektowanie zlewu pod oknem błędem nie jest, błędem jest uniemożliwienie otwarcia okna, chociażby do jego umycia. Dlatego decydując się na takie rozwiązanie wybierz baterie łamaną.

Zmywarka – najwygodniej jeśli umieścisz ją przy zlewie – dobrze się sprawdza pod ociekaczem. Pozwoli to na komfort użytkowania i unikniesz zachlapania kuchni. 

Okap – Nie licz na to, że okap Ci się nie przyda. Jego obecność sprawi, że po pierwsze zapach gotowanych potraw nie będzie się unosił po całym mieszkaniu, a po drugie nie doprowadzi do zawilgocenia i zagrzybienia. 

 

Niezaplanowanie budżetu

Kuchnia to pomieszczeni, na które niestety trzeba trochę wydać. Same sprzęty potrafią z łatwością opróźnić nasz portfel z oszczędności. Dlatego jeszcze przed przystąpieniem do projektu kuchni przygotuj sobie realny kosztorys. Wypisz ile będą Cie kosztować sprzęty do kuchni i jaką kwotę – realnie – możesz przeznaczyć na meble. W zależności od wielkości kuchni, wybranego materiału i systemów cena będzie inna, a różnica może być diametralna. Dlatego najlepiej porozmawiaj ze swoim stolarzem, czy projektantem o realnym budżecie, na pewno Ci doradzą.

Moda

Nie pierwszy i na pewno nie ostatni raz piszę o tym, że kierowanie się modą przy urządzaniu przestrzeni nie jest niczym dobrym. Zawsze tak aranżuj przestrzeń, żebyś to Ty czuł się w niej dobrze, a nie żeby wpasowała się do magazynu wnętrzarskiego. Bo moda przeminie, a Ty z kuchnią na kilka lat zostaniesz.

 

Już wiesz jakich błędów, przy projektowaniu kuchni nie popełniać. Myślę, że warto napisać o tym, jak dobrze zaprojektować to pomieszczenie, aby było w pełni funkcjonalne i cieszyło oko. To wkrótce 🙂

Polub nas na Facebooku

Obserwuj nas na Instagramie

Zaprojektuj z nami

komentarzy 6

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *