Wnętrze

Najczęściej popełniane błędy przy projektowaniu mieszkania.

6 podstawowych błędów przy urządzaniu mieszkania. Sprawdźcie, czego lepiej unikać, aby prace poszły sprawnie i bez stresu.

1. Nierozplanowanie budżetu.

Bardzo powszechny błąd, o którym rzadko się mówi, a szkoda. Budżet, a dokładniej błędne zarządzanie nim. Mając określoną sumę pieniędzy trzeba ją mądrze rozgospodarować. Bardzo często jednak się zdarza, że rozpoczynając prace budowlane kupujemy materiały z najwyższej półki, bo nas stać, bo mamy odłożone na to pieniądze i nie chcemy oszczędzać na urządzaniu naszej przestrzeni. Finanse te, jednak szybko się uszczuplają doprowadzając do tego, że wykończenie staje w miejscu, bądź na kolejnych etapach musimy dużo bardziej zaoszczędzić. Zdecydowanie lepiej sporządzić harmonogram wraz z wyceną, żeby wiedzieć ile pieniędzy potrzebujemy na wszystko i się tego trzymać. Moim zdaniem warto 5-10% kwoty, którą dysponujemy odłożyć na czarną godzinę, gdyby okazało się, że potrzebujemy dokupić coś dodatkowo, czego nie braliśmy w ogóle pod uwagę.

2. Moda na pierwszym miejscu. Design ponad wszystko.

Jeśli nigdy Wam się nie podobał styl nowoczesny, a rdza kojarzy Wam się wyłącznie ze starociami, to nie podążajcie w tym kierunku. Przenigdy nie projektujcie swojego mieszkania według aktualnych trendów wnętrzarskich. One przeminą bardzo szybko, a Wy pozostaniecie w mieszkaniu, w którym nigdy nie będziecie się czuli dobrze. Zaplanujcie swoje mieszkanie pod samych siebie, tak żebyście to Wy czuli się w nim dobrze, a nie koleżanka, która wpada do Was na kawę. Wszystkie materiały, które chcecie kupić warto dobrze przemyśleć. Jeśli nie lubicie sprzątać codziennie to nie kupujcie płytek do łazienki na wysoki połysk, bo wszystko będzie na nich widać. Dobierzcie materiały pod siebie. No i pamiętajcie – funkcjonalność i własne upodobania stawiamy zawsze na pierwszym miejscu.

3. Mieszanie różnych stylów.

Niezależnie od tego ile pomieszczeń macie do zaaranżowania, powinny być one w jednym stylu. Nie mówię tutaj, że nie możecie pomieszać stylu industrialnego ze skandynawskim. Chodzi o to, żeby te style występowały w każdym pomieszczeniu. Nie doprowadzajcie do sytuacji, w której kuchnia będzie w stylu angielskim, salon w nowoczesnym, łazienka glamour, a w każdym pokoju inna podłoga. Będzie to bardzo przytłaczające, a mieszkania będzie sprawiało wrażenie, że nie stanowi całości. Wybierzcie jeden styl, a każde pomieszczenie po prostu uatrakcyjnijcie.

4. Zbyt mało punktów oświetleniowych.

Zaplanujcie sobie więcej, niż jeden punkt oświetleniowy. Przede wszystkim rozjaśni to Wasze wnętrza, jak i również będziecie mogli dobrać oświetlenie to Waszego aktualnego zajęcia. Czytając książkę lepiej zapalić światło przy kanapie, natomiast jedząc obiad dobrze by było widzieć co się je – do tego idealnie nada się punkt oświetleniowy nad stołem. Natomiast na romantyczny wieczór, gdy nie macie świec, zawsze możecie wprowadzić równie przyjemną atmosferę ściemniając oświetlenie LED. Warto tutaj zaznaczyć, aby lampy, które wybieracie nie tylko ładnie wyglądały, ale przede wszystkich dobrze oświetlały przestrzeń.

5. Złe rozplanowanie gniazdek.

Już nawet nie chodzi mi o ich ilość, aczkolwiek uważam, że lepiej gdy jest ich więcej, niż gdyby miało zabraknąć. Zwróćcie uwagę na ich umiejscowienie, zwłaszcza w kuchni. Nigdy, przenigdy nie projektujcie gniazdek za sprzętem AGD. Zawsze obok. Głównym powodem jest łatwy dostęp i odcięcie zasilania w razie awarii sprzętu. Jest to niesamowicie istotne! A gdy gniazdko zamontujecie za zmywarką, to nie będziecie w stanie dosunąć jej do ściany i będzie ona wypchnięta do przodu.

6. Trójkąt roboczy w kuchni.

Kuchnia poza pięknym wyglądem powinna być funkcjonalna. Przy jej projektowaniu musimy pamiętać o tzw. trójkącie roboczym, czyli rozmieszczeniu, lodówki, zlewozmywaka oraz płyty. Przygotowując potrawy nie powinniśmy biegać po kuchni i nie wykonywać tzw. pustych przebiegów. Zasada trójkąta, poza odpowiednimi odległościami, jest taka, że najpierw wyjmujemy jedzenie z lodówki, następnie myjemy, a na końcu gotujemy.
Odległości w trójkącie roboczym:
* lodówka – zlew 120-210 cm
* zlew – kuchnia 120-210 cm
* kuchnia – lodówka 120-270 cm

komentarzy 9

 • Donna

  Cenne rady i wskazówki. Niedawno robiłam projekt lazienki, na szczescie fachowiec ktory jest przyjacielem czuwal nad wszystkim i pomagal oraz doradzal 🙂

 • Ania

  Gniazdek mam pod dostatkiem, bo swego czasu paliła mi się instalacja i musiałam całą wymieniać. Teraz mam gniazdka tam gdzie chce na szczęście. Co di światła zgadzam się z Tobą, ale mojemu chłopakowi nie dało się tego przetłumaczyć. A teraz i tak powoli dokupuje lampki i lampy.
  Lubię różne style, ale najlepiej mi w takich cichych, spokojnych pomieszczeniach z ewentualnie bardziej ekstrwaganckimi, małymi dodatkami.
  Zaś w kuchnią mam prawdziwy sajgon. Coś robię i poprawiam, ale jest nie ustawna. Kiedyś czeka mnie jeszcze generalny remont, może wtedy ogarnę wszytszko jak trzeba.

 • ewa

  Wydawać by się mogło, że projekt mieszkania jest prosty. Sama na własnej skórze przekonałam się, że dobry plan to podstawa!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *