Wnętrze

Czym się różni projekt łazienki w salonie łazienek, od tego od projektanta wnętrz?

Różnicę między tymi dwoma projektami są i to znaczne. Jednak powiedzmy sobie szczerze, nie zawsze warto wybierać droższą opcję, czyli indywidualnego projektanta wnętrz, czy biuro projektowe.

Zacznijmy od początku. Projekt, który otrzymacie za darmo, czy to od salonu z łazienkami, czy od sklepu z kuchniami, będzie rzeczywiście w gratisie, jeśli zakupicie w tym sklepie materiał za określoną sumę pieniędzy. Jeśli zdecydowaliście się na materiały z tego konkretnego sklepu, nie widzę przeszkód, aby nie skorzystać z opcji darmowej wizualizacji. Tak, wizualizacji, bo nic więcej tak naprawdę nie otrzymacie, tylko obraz Waszej nowej łazienki. To jest właśnie ta różnica. Salony często wizualizację nazywają projektem, a są to dwa różne pojęcia. Często się zdarza też tak, że salon przedstawi Wam również ilość materiału, która będzie Wam potrzebna, czyli np. ilość płytek do łazienki. Mimo to wciąż jest to tylko wizualizacja.

Ale, ale, nim w ogóle do całej tej wizualizacji dojdzie musicie dostarczyć rzut techniczny łazienki, czyli zrobić samodzielnie prostą inwentaryzację. Rozrysować wszystko, zmierzyć długości i wysokości ścian, oznaczyć oraz zwymiarować okna i drzwi. Na rysunku powinno się też znajdować umiejscowienie wanny, prysznica, WC, pralki itd.

Nie liczcie, że otrzymacie jakiekolwiek rysunki techniczne, czy to hydrauliki, czy elektryki, jeśli planujecie jakieś zmiany. Dodatkowo nikt poza Paniami w sklepie nie będzie Wam pomagał w aranżacji łazienki. Chciałabym podkreślić, że nie podważam tutaj kompetencji, czy doświadczenia sprzedawczyń. Absolutnie. Są to bardzo pomocne osoby, które chętnie udzielą Wam wszelkich informacji. Jednak nie patrzą tak szeroko, jak projektant i nie posiadają takiej wiedzy technicznej, jak on. Więc, wybieracie konkretne płytki, mówicie co ma być na jakiej ścianie i projektant, czy dekorator działa. Warto podkreślić, że wizualizację takie są również ograniczone, najczęściej do 2-3 wersji.

Natomiast zatrudniając projektanta wnętrz nie martwicie się niczym. Przyjedzie, zrobi inwentaryzację, przygotuje układ funkcjonalny, pomoże w wyborze płytek oraz stworzy pełną dokumentację techniczną wraz z doborem materiałów. Przy tej opcji możecie liczyć na fachową pomoc i doradztwo, a często również na zniżki na materiały. Oczywiście mowa tutaj o pełnym projekcie. Przy wizualizacji praca projektanta jest okrojona, ale to wciąż profesjonalista, któremu możecie zaufać. O różnicy między wizualizacją, a projektem pisałam tutaj:

W jakiej sytuacji lepiej zdecydować się na projekt z salonu łazienek?

Kiedy wiecie czego chcecie, jesteście zdecydowani i potrzebujecie tylko TO zobaczyć. Nie potrzebujecie żadnych rysunków technicznych dla wykonawców, a także, kupujecie materiały z tego konkretnego sklepu. Jeśli tego nie zrobicie, to Wasz „projekt” (czyt. wizualizacja) będzie już płatny.

komentarze 2

  • Milena91

    Kiedyś z mężem skorzystalismy z usług pani projektant z salonu z łazienkami. Zaproponowała nam projekt parteru naszego domu. Nigdy więcej. Okazało się, że połowy rzeczy zrobić się nie da, trzeba było na szybko decydować się na coś innego, wyszło sporo dodatkowych kosztów. Bardzo byliśmy niezadowoleni. Niedlugo planujemy remont, ale po tej sytuacji sami wszystko sobie urzadzimy.

  • AnetaK

    Jestem osobą, która pracuje w salonie łazienek oraz prowadzę biuro projektowe. Spostrzerzenia zawarte w tym artykule są nie obiektywne. Nie poparte wywiadami. Co najwyżej jest to opinia poparta analizą dwóch salonów łazienkowych i nie do końca rzetelnych. Możemy rozwinąć bardzo szeroką dyskusję na ten temat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *