Wnętrze

Kuchnia otwarta na salon, czy zamknięta?

Przy urządzaniu swoich czterech kątów zawsze należy stosować takie rozwiązania, które będą nie tylko ładne, ale przede wszystkim praktyczne. Czy zdecydujecie się na kuchnię otwartą na salon, czy zamkniętą to musi być ona dostosowana do Was i do Waszego stylu życia. Nie ma co ukrywać, obie opcje mają swoje wady i zalety.

Zacznijmy od kuchni otwartej.

Stosując takie rozwiązanie w pomieszczeniach jest zdecydowanie jaśniej, ponieważ więcej światła wpada z salonu, gdzie okien jest zazwyczaj najwięcej. Otwarcie przestrzeni zaleca się przede wszystkim w małych mieszkaniach, aby zyskać kilka dodatkowych centymetrów. Pomieszczenia wtedy wyglądają bardziej przestrzennie i są zdecydowanie bardziej ustawne. Otwarta kuchnia daje możliwość integracji z osobami przebywającymi w salonie. Jeśli posiadacie dzieci, to na pewno się ze mną zgodzicie, że prościej jest ugotować obiad, gdy widzicie co robią Wasze brzdące 🙂

Żeby nie było zbyt kolorowo to kuchnia otwarta na salon ma również swoje wady. Jak dla mnie najgorsze jest utrzymanie w niej ciągłej czystości, bo przecież wszystko z salonu widać, nawet jak jest lekko przysłonięta zabudową czy niską ścianką. Chyba nie ma nic gorszego od sprzątania… Oglądając telewizję, czy czytając książkę niejednokrotnie jesteśmy zmuszeni do słuchania odgłosów miksera, czajnika, czy nawet pochłaniacza.

Kuchnia zamknięta

Niewątpliwym plusem jest to, że nie trzeba utrzymywać jej w idealnej czystości 🙂 Można sobie pozwolić na zmycie naczyń na wieczór, czy kolejnego dnia, ponieważ nikogo nie będą one razić. Zapachy unoszące się podczas gotowania nie będą się tak łatwo rozprzestrzeniać, a hałas dobiegający z kuchni będzie zdecydowanie mniejszy w salonie. Przy tej opcji mamy możliwość zaopatrzenia się w większą ilość szafek wiszących.

Poza podstawowym minusem, którym jest zdecydowanie mniejsza przestrzeń, to przy kuchni zamkniętej nie mamy poglądu na salon. Drażniąca może być także konieczność gotowania w samotności, podczas gdy całe towarzystwo przebywa w salonie. Kuchnia zamknięta to również dodatkowy koszt przy wykończeniu. Należy liczyć się z większą ilością ścian zarówno do postawienia, jak i do pomalowania. Dodatkowym kosztem jest również zakup drzwi.

Decydując się na jedną z dwóch możliwości zawsze na pierwszym miejscu stawiajcie funkcjonalność.
Która przemawia do Was bardziej? Kuchnia otwarta, czy zamknięta?

komentarzy 6

 • MamiK

  W moim mieszklaniu nie wyobrażałam sobie otwartej kuchni i wiem, że to była doskonała decyzja. Kiedy gotuję to jakby do kuchni wpadało tornado i nie koniecznie wszyscy muszą podziwiać ten artystyczny nieład 🙂

  • Wnętrze z Drugiej Ręki

   Rzeczywiście. Zawsze mnie zastanawiały te wszystkie idealnie czyste kuchnie podczas gotowania 🙂

 • Marta zywicielka.pl

  Zawsze podobały mi się otwarte kuchnie, ale jednak opcja zamknięcia się z kawą w kuchni, kiedy w salonie nocują goście, albo dzieci oglądają bajkę wygrała ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *