Wnętrze

Wizualizacja, a projekt? Czym to się tak naprawdę różni?

Aranżując własne wnętrze dokładnie planujemy to, jak ma ono wyglądać. Często, na tym etapie spotykamy się z dwoma terminami – wizualizacja i projekt. Można sądzić, że oznaczają one to samo – jednak nie jest to prawdą, a stosowanie ich wzajemnie jest sporym błędem. W tym wpisie postaram się wyjaśnić Wam, jak bardzo różnią się od siebie te dwa słowa.

Zacznijmy od wizualizacji – jest to nic innego, jak pięknie wyglądające zdjęcia. W sumie to nawet nie jest zdjęcie – jest to obraz, który widzicie. Przedstawia on wygląd przestrzeni, którą aranżujecie. Najprostszą wizualizację bez problemu wykonacie sami w przeznaczonym do tego programie graficznym. Możecie to zrobić Wy, grafik, projektant, każdy, kto ma chęci się do tego zabrać. Mierzycie swoje pomieszczenie, wstawiacie meble, urządzenia, wybieracie pasujące do Was dodatki i gotowe. Mamy wizualizację.

Wizualizacja jest tym o czym marzysz, projekt jest tym czego potrzebujesz by to osiągnąć.

Nieco więcej zachodu zaczyna się, czy chcecie mieć pełen projekt. Fundamentem jego jest układ funkcjonalny, w postaci rysunków technicznych. Jest to podstawa, bez której ciężko jest kontynuować cały projekt. Układ funkcjonalny jest to rzut z góry, który przedstawia rysunek z umiejscowieniem wszystkich mebli i sprzętów. Musi on być przemyślany, ponieważ będzie podstawą do nadania całości odpowiedniego charakteru i pięknego wyglądu.

W projekcie najważniejsze są rysunki techniczne. Zawierają wytyczne dla ekipy budowlanej. Dla elektryków, hydraulików, glazurników, meblarzy, stolarzy i wszystkich osób, które będą zaangażowane w remont, czy budowę. Ekipa wchodząc na budowę chce wiedzieć konkretnie co ma robić. Wszystkie informację dla nich znajdują właśnie w projekcie.

Wizualizację tworzę dla Inwestora, projekt dla Wykonawców. 

Oczywiście projekt również zawiera wizualizację. To co zawsze cieszy najbardziej. Poza tym w projekcie jest także wykaz użytych materiałów oraz miejsca w których możecie je kupić.

A Wy aranżując swoje wnętrze tworzyliście je, bądź dopiero będziecie tworzyć je z pełnym projektem? Pozostajecie przy samych wizualizacjach, czy na bieżąco będziecie wszystko ustalać? Koniecznie napiszcie w komentarzu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *